photo_2026-04-30_17-02-43
“Kelajak muhandislari” festivali doirasida o‘tkazilgan ShHT xalqaro xakatoni — “AI va kiberxavfsizlik integratsiyasi” yo‘nalishida muhim bosqichlar muvaffaqiyatli yakunlandi.
photo_2026-04-30_17-02-43 (2).jpg
Mazkur xakatonning saralash bosqichida respublika bo‘ylab 19 ta jamoa ishtirok etdi. Yakuniy natijalarga ko‘ra, eng ilg‘or sun’iy intellekt modelini yaratgan jamoamiz Respublika bosqichida g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
Shundan so‘ng, jamoamiz O‘zbekiston nomidan xalqaro bosqichda ishtirok etib, ShHTga a’zo davlatlar terma jamoalari qatorida munosib ishtirok etdi. Xalqaro etapda jami 10 ta kuchli jamoa o‘zaro bellashdi.
Ayniqsa, katta sahnada talabamiz Eldor Musaev nomining baralla yangragani barchamiz uchun yuksak faxr va iftixor bag‘ishladi. Bu natija universitetimizda ta’lim va tarbiya jarayonlari naqadar puxta yo‘lga qo‘yilganining yaqqol isbotidir.
E’tiborlisi, birinchi kursning o‘zidayoq bunday yuksak natijaga erishilishi Cyber University talabalari doimiy ravishda nufuzli musobaqalarda munosib o‘rinlarni egallab kelayotganini yana bir bor tasdiqlaydi.
photo_2026-05-01_00-05-02.jpg
Mazkur yutuq mamlakatimizda sun’iy intellekt va kiberxavfsizlik sohalariga bo‘lgan e’tibor tobora ortib borayotganining yorqin ifodasidir.

В рамках фестиваля «Будущие инженеры» успешно завершился международный хакатон Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) по направлению «Интеграция искусственного интеллекта и кибербезопасности».
На отборочном этапе республиканского уровня в конкурсе приняли участие 19 команд со всей страны. По итогам финальной оценки наша команда заняла первое место, разработав наиболее передовую модель искусственного интеллекта.
.jpg%3F2026-05-04T06%3A09%3A16.313Z&w=3840&q=100)
В дальнейшем, представляя Узбекистан, команда приняла участие в международном этапе, где достойно выступила наряду со сборными командами государств — членов ШОС. В финальной стадии соревнований состязались 10 сильнейших команд.
Особую гордость вызвал момент, когда на большой сцене прозвучало имя нашего студента — Элдора Мусаева. Данный результат является наглядным подтверждением высокого уровня организации образовательного процесса в нашем университете.
Примечательно, что столь значимое достижение было достигнуто уже на первом курсе, что ещё раз подтверждает: студенты Cyber University стабильно занимают ведущие позиции в престижных международных и национальных соревнованиях.
Этот успех является ярким свидетельством возрастающего внимания к развитию искусственного интеллекта и кибербезопасности в нашей стране.