photo_2026-04-30_17-02-43
“Kelajak muhandislari” festivali doirasida o‘tkazilgan ShHT xalqaro xakatoni — “AI va kiberxavfsizlik integratsiyasi” yo‘nalishida muhim bosqichlar muvaffaqiyatli yakunlandi.
photo_2026-04-30_17-02-43 (2).jpg
Mazkur xakatonning saralash bosqichida respublika bo‘ylab 19 ta jamoa ishtirok etdi. Yakuniy natijalarga ko‘ra, eng ilg‘or sun’iy intellekt modelini yaratgan jamoamiz Respublika bosqichida g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
Shundan so‘ng, jamoamiz O‘zbekiston nomidan xalqaro bosqichda ishtirok etib, ShHTga a’zo davlatlar terma jamoalari qatorida munosib ishtirok etdi. Xalqaro etapda jami 10 ta kuchli jamoa o‘zaro bellashdi.
Ayniqsa, katta sahnada talabamiz Eldor Musaev nomining baralla yangragani barchamiz uchun yuksak faxr va iftixor bag‘ishladi. Bu natija universitetimizda ta’lim va tarbiya jarayonlari naqadar puxta yo‘lga qo‘yilganining yaqqol isbotidir.
E’tiborlisi, birinchi kursning o‘zidayoq bunday yuksak natijaga erishilishi Cyber University talabalari doimiy ravishda nufuzli musobaqalarda munosib o‘rinlarni egallab kelayotganini yana bir bor tasdiqlaydi.
photo_2026-05-01_00-05-02.jpg
Mazkur yutuq mamlakatimizda sun’iy intellekt va kiberxavfsizlik sohalariga bo‘lgan e’tibor tobora ortib borayotganining yorqin ifodasidir.

The international hackathon of the Shanghai Cooperation Organization (SCO), held within the framework of the “Future Engineers” Festival under the theme “Integration of Artificial Intelligence and Cybersecurity,” has successfully concluded its key stages.
.jpg%3F2026-05-04T06%3A09%3A16.313Z&w=3840&q=100)
At the national qualifying stage, a total of 19 teams from across the country participated. Based on the final results, our team secured first place at the republican level by developing the most advanced artificial intelligence model.
Subsequently, representing Uzbekistan, our team competed at the international stage alongside national teams from SCO member states. A total of 10 strong teams advanced to this final phase, demonstrating a high level of competition.
Notably, the moment when the name of our student, Eldor Musaev, was announced on the grand stage became a source of great pride and honor for all of us. This achievement clearly reflects the high quality and effectiveness of the educational and training processes at our university.
It is particularly significant that such a remarkable accomplishment has been achieved already in the first year of study, further confirming that students of Cyber University consistently secure достойные positions in prestigious competitions.
This success stands as yet another clear indicator of the growing national focus on the development of artificial intelligence and cybersecurity sectors.