Google — innovatsiyalar yuragida O‘zbekiston delegatsiyasi!
AQSHga uyushtirilgan rasmiy tashrif doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi dunyoning eng yirik va nufuzli texnologik gigantlaridan biri — Google kompaniyasining bosh ofisiga tashrif buyurdi. Delegatsiyani kutib olish va kompaniya faoliyati bilan tanishtirish uchun maxsus mutaxassis biriktirildi.
Tashrif davomida delegatsiya a’zolari Google kompaniyasining yetakchi bo‘limlari — Google Space, Google Cloud, Google Translate va Android markazlariga sayohat qilishdi. Ushbu bo‘limlarda minglab ilg‘or dasturchilar va muhandislar faoliyat olib bormoqda. Shuningdek, tashrif doirasida delegatsiya Google’ning tarixiy binosiga — kompaniya ilk bosqichlari asos solingan markazga ham tashrif buyurdi.
photo_2025-05-06_16-48-57.jpg
photo_2025-05-06_16-48-58.jpg
photo_2025-05-06_16-12-59.jpg
Tashrif ikki asosiy bosqichda tashkil etildi:
1. Tanishtiruv uchrashuvi – kompaniya faoliyati va innovatsion loyihalar bilan yaqindan tanishuv.
2. Taklif va fikr almashinuvi – hamkorlik istiqbollari bo‘yicha ochiq muloqot va muhokamalar.
Delegatsiya tomonidan ilgari surilgan muhim takliflar:
1. Google Translate’da o‘zbek tilini mukammallashtirish – Hozirda tizimda o‘zbek tili mavjud, ammo tarjimalar sifatini oshirish, lug‘aviy boylik va kontekstual aniqlikni ta’minlash yuzasidan hamkorlik taklifi bildirildi.
2. Google xodimlariga qo‘yiladigan talablar asosida yoshlarni tayyorlash – Bu orqali O‘zbekiston talabalari uchun xalqaro kompaniyalarda amaliyot o‘tash imkoniyatlarini kengaytirish rejalashtirilmoqda.
3. O‘zbekistonning tarixiy va madaniy merosini raqamlashtirish – Xususan, Qoraqalpog‘istondagi Savitskiy muzeyida saqlanayotgan san’at asarlarini raqamlashtirib, dunyo auditoriyasiga taqdim etish taklifi ilgari surildi.
photo_2025-05-06_16-13-04.jpg
photo_2025-05-06_16-13-05.jpg
Google vakillari tomonidan takliflar katta qiziqish bilan kutib olindi. Kelgusida O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan Google’ga rasmiy murojaatlar yuborilib, istiqbolli loyihalar yuzasidan muzokaralar olib boriladi.
photo_2025-05-06_16-13-05 (2).jpg
Texnologiya, ilm-fan va madaniyat chorrahasida yangi bosqich boshlanmoqda!
Bu tashrif nafaqat hamkorlik uchun yangi eshiklar ochdi, balki yoshlarimizga global texnologik maydonda o‘z o‘rnini topishga kuchli ilhom ham berdi.

Google — the Uzbek delegation at the heart of innovation!
As part of an official visit to the United States, the Uzbek delegation visited the headquarters of one of the world's largest and most influential technology giants — Google. A special specialist was assigned to welcome the delegation and introduce the company's activities.
During the visit, the delegation members toured the leading departments of Google — Google Space, Google Cloud, Google Translate and Android centers. Thousands of advanced programmers and engineers work in these departments. Also, as part of the visit, the delegation visited Google's historic building — the center where the company's first stages were founded.
photo_2025-05-06_16-48-57.jpg
photo_2025-05-06_16-48-58.jpg
photo_2025-05-06_16-12-59.jpg
The visit was organized in two main stages:
1. Introductory meeting - a closer look at the company's activities and innovative projects.
2. Proposals and exchange of views - open dialogue and discussions on cooperation prospects.
Important proposals put forward by the delegation:
1. Improving the Uzbek language in Google Translate - Currently, the Uzbek language is available in the system, but a proposal was made to cooperate on improving the quality of translations, ensuring lexical richness and contextual accuracy.
2. Training young people based on the requirements for Google employees - Through this, it is planned to expand internship opportunities for Uzbek students in international companies.
3. Digitizing the historical and cultural heritage of Uzbekistan - In particular, a proposal was put forward to digitize the works of art stored in the Savitsky Museum in Karakalpakstan and present them to a world audience.
photo_2025-05-06_16-13-04.jpg
photo_2025-05-06_16-13-05.jpg
The proposals were met with great interest by Google representatives. In the future, the Ministry of Digital Technologies of Uzbekistan will send official applications to Google and negotiate promising projects.
photo_2025-05-06_16-13-05 (2).jpg
A new stage is beginning at the intersection of technology, science and culture!
This visit not only opened new doors for cooperation, but also gave our youth a powerful inspiration to find their place in the global technological arena.