Google — innovatsiyalar yuragida O‘zbekiston delegatsiyasi!
AQSHga uyushtirilgan rasmiy tashrif doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi dunyoning eng yirik va nufuzli texnologik gigantlaridan biri — Google kompaniyasining bosh ofisiga tashrif buyurdi. Delegatsiyani kutib olish va kompaniya faoliyati bilan tanishtirish uchun maxsus mutaxassis biriktirildi.
Tashrif davomida delegatsiya a’zolari Google kompaniyasining yetakchi bo‘limlari — Google Space, Google Cloud, Google Translate va Android markazlariga sayohat qilishdi. Ushbu bo‘limlarda minglab ilg‘or dasturchilar va muhandislar faoliyat olib bormoqda. Shuningdek, tashrif doirasida delegatsiya Google’ning tarixiy binosiga — kompaniya ilk bosqichlari asos solingan markazga ham tashrif buyurdi.
photo_2025-05-06_16-48-57.jpg
photo_2025-05-06_16-48-58.jpg
photo_2025-05-06_16-12-59.jpg
Tashrif ikki asosiy bosqichda tashkil etildi:
1. Tanishtiruv uchrashuvi – kompaniya faoliyati va innovatsion loyihalar bilan yaqindan tanishuv.
2. Taklif va fikr almashinuvi – hamkorlik istiqbollari bo‘yicha ochiq muloqot va muhokamalar.
Delegatsiya tomonidan ilgari surilgan muhim takliflar:
1. Google Translate’da o‘zbek tilini mukammallashtirish – Hozirda tizimda o‘zbek tili mavjud, ammo tarjimalar sifatini oshirish, lug‘aviy boylik va kontekstual aniqlikni ta’minlash yuzasidan hamkorlik taklifi bildirildi.
2. Google xodimlariga qo‘yiladigan talablar asosida yoshlarni tayyorlash – Bu orqali O‘zbekiston talabalari uchun xalqaro kompaniyalarda amaliyot o‘tash imkoniyatlarini kengaytirish rejalashtirilmoqda.
3. O‘zbekistonning tarixiy va madaniy merosini raqamlashtirish – Xususan, Qoraqalpog‘istondagi Savitskiy muzeyida saqlanayotgan san’at asarlarini raqamlashtirib, dunyo auditoriyasiga taqdim etish taklifi ilgari surildi.
photo_2025-05-06_16-13-04.jpg
photo_2025-05-06_16-13-05.jpg
Google vakillari tomonidan takliflar katta qiziqish bilan kutib olindi. Kelgusida O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan Google’ga rasmiy murojaatlar yuborilib, istiqbolli loyihalar yuzasidan muzokaralar olib boriladi.
photo_2025-05-06_16-13-05 (2).jpg
Texnologiya, ilm-fan va madaniyat chorrahasida yangi bosqich boshlanmoqda!
Bu tashrif nafaqat hamkorlik uchun yangi eshiklar ochdi, balki yoshlarimizga global texnologik maydonda o‘z o‘rnini topishga kuchli ilhom ham berdi.

Google — узбекская делегация в центре инноваций!
В рамках официального визита в США узбекская делегация посетила штаб-квартиру одного из крупнейших и влиятельнейших технологических гигантов мира — Google. Для приветствия делегации и ознакомления с деятельностью компании был выделен специальный специалист.
В ходе визита члены делегации посетили ведущие подразделения Google — центры Google Space, Google Cloud, Google Translate и Android. В этих подразделениях работают тысячи передовых программистов и инженеров. Также в рамках визита делегация посетила историческое здание Google — центр, где были основаны первые этапы компании.
photo_2025-05-06_16-48-57.jpg
photo_2025-05-06_16-48-58.jpg
photo_2025-05-06_16-12-59.jpg
Визит был организован в два основных этапа:
1. Ознакомительная встреча — более детальное знакомство с деятельностью компании и инновационными проектами.
2. Предложения и обмен мнениями — открытый диалог и обсуждение перспектив сотрудничества.
Важные предложения, выдвинутые делегацией:
1. Улучшение узбекского языка в Google Translate - В настоящее время узбекский язык доступен в системе, но было высказано предложение о сотрудничестве по улучшению качества переводов, обеспечению лексической насыщенности и контекстной точности.
2. Обучение молодежи на основе требований к сотрудникам Google - За счет этого планируется расширить возможности стажировок узбекских студентов в международных компаниях.
3. Оцифровка историко-культурного наследия Узбекистана - В частности, было выдвинуто предложение об оцифровке произведений искусства, хранящихся в Музее Савицкого в Каракалпакстане, и представлении их мировой аудитории.
photo_2025-05-06_16-13-04.jpg
photo_2025-05-06_16-13-05.jpg
Предложения были встречены с большим интересом представителями Google. В дальнейшем Министерство цифровых технологий Узбекистана направит официальные заявки в Google и проведет переговоры по перспективным проектам.
photo_2025-05-06_16-13-05 (2).jpg
Начинается новый этап на стыке технологий, науки и культуры!
Этот визит не только открыл новые двери для сотрудничества, но и дал нашей молодежи мощный импульс для поиска своего места на мировой технологической арене.