.jpg%3F2026-03-10T07%3A00%3A53.603Z&w=3840&q=100)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi “Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–207-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida oliy ta’lim muassasalari tomonidan jazoni ijro etish muassasalariga tashriflar tashkil etilmoqda.
Mazkur farmon ijrosi doirasida Cyber University davlat universiteti talabalari va mas’ul xodimlari O‘zbekiston Respublikasi IIV huzuridagi 48-son Manzil koloniyasiga tashrif buyurishdi.
.jpg%3F2026-03-10T07%3A02%3A29.533Z&w=3840&q=100)
Tashrif davomida talabalarga jazoni ijro etish muassasalarining faoliyati, jinoyatchilikning oldini olish, ayniqsa giyohvandlik va narkojinoyatlarning jamiyat hamda inson hayotiga salbiy ta’siri haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Shuningdek, mutaxassislar tomonidan yoshlar o‘rtasida huquqbuzarliklarning oldini olish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va qonunlarga hurmat ruhini mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur tashrif talabalarda huquqiy madaniyatni oshirish, jinoyatlarning og‘ir oqibatlarini anglash hamda kelajakda bunday holatlarga yo‘l qo‘ymaslik borasida muhim ahamiyat kasb etdi.

.jpg%3F2026-03-10T07%3A00%3A53.603Z&w=3840&q=100)
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 3 ноября 2025 года № PF–207 «О комплексных мерах по эффективной защите здоровья населения и генофонда нации от наркомании и наркопреступлений» высшими образовательными учреждениями организуются ознакомительные визиты в учреждения исполнения наказаний.
.jpg%3F2026-03-10T07%3A02%3A29.533Z&w=3840&q=100)
В рамках реализации данного указа студенты и ответственные сотрудники государственного университета Cyber University посетили колонию-поселение №48 «Manzil» при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан.
В ходе визита студентам была предоставлена подробная информация о деятельности учреждений исполнения наказаний, мерах по предупреждению преступности, а также о негативном влиянии наркомании и наркопреступлений на общество и жизнь человека. Специалисты также уделили особое внимание вопросам профилактики правонарушений среди молодежи, пропаганды здорового образа жизни и укрепления уважительного отношения к закону.
Данный визит сыграл важную роль в повышении правовой культуры студентов, осознании ими серьезных последствий преступлений, а также в формировании у молодежи ответственного отношения к соблюдению закона и предотвращению подобных правонарушений в будущем.